סיפור חייו

בנם הבכור של דורית ודניאל. נולד ביום א' בחשוון תשמ"ג (18.10.1982) בירושלים. אח לטל, עינב ואופק. גדל ביישוב הקהילתי גבעת זאב, צפונית לירושלים, שם למד בבית-הספר היסודי "ממלכתי א" והמשיך לחטיבת-הביניים המקומית. את לימודיו התיכוניים עשה בבית-הספר התיכון "אורט רמות" בירושלים.

כמי שגדל בבית שסבב סביב עולם התעופה והטיסנים, סתיו התעניין מאוד בתחומי החלל והתעופה. משחר ילדותו בילה שעות רבות בשיעורי טיסנאות ובהפעלת טיסנים כתחביב יום-יומי, בנה והטיס דאוני צוקים נהוגי רדיו ובהמשך עבר לטיסני מנוע ורדיו. יחד עם זאת, גילה עניין גם בהיסטוריה, ארכאולוגיה ותנ"ך, ואלה תפסו מקום נכבד בחייו כמקורות ידע ועיון.

סתיו התגייס לצה"ל בסוף חודש נובמבר 2000 ושירת בחיל האוויר כלוחם במערך טילי ה"סטינגר" של הנ"מ. במהלך שירותו סיים בהצטיינות קורס מ"כים ובסיומו הפך לאיש סגל מן המניין, תחילה כמפקד טירונים בבית-הספר לנ"מ, ולימים קודם והפך לסמל מחלקה. בתפקידו האחרון במערך הנ"מ שירת כמש"ק "סטינגרים". לכל אורך תפקידיו הפיקודיים זכה בשבחים רבים, הן מפקודיו והן ממפקדיו. סתיו נודע כמפקד מקצועי, מיומן ואנושי כאחד. בכל אשר שלח ידו הניב תוצאות מעולות - בפן המקצועי, ובעיקר בפן החברתי.

לקראת תום שירותו הצבאי בחר סתיו להתנדב לקורס טיס כדי לממש את חלום הילדות שלא חדל לפעום בו. ביולי 2003 הצטרף לשלב המכין של קורס 152 כפרח-טיס מן המניין ונאלץ לעבור טירונות פעם נוספת. הוא הסתגל לדרישות הקפדניות, קיבל ציונים טובים במבחנים וסיים את השלב המכין בהצלחה רבה. בריאיון שהעניק לביטאון חיל האוויר סיפר: "תמיד רציתי להגיע לקורס טיס, זה היה חלום עבורי". כשנשאל על תחושותיו להתחיל את הקורס בשלב כה מתקדם בשירותו אמר: "חשבתי קדימה, אל מעבר לקורס, ראיתי את זה בתור מה שיהיה הקריירה שלי". והחברים מהקורס מעידים: "... סתיו הגיע אלינו עם המון ניסיון מהשירות הקודם שלו כמפקד וכך מיד אצלנו, ממש כמו בבית, סתיו הפך לאח בכור בשביל כולנו. כל מי שהיה בחברתו הרוויח מיכולת הנתינה האדירה שלו - אם במילה טובה או עצה למודת ניסיון, וכשצריך - אז גם אוזן קשבת. ... תכונה נוספת שבלטה אצל סתיו היא הנחישות ויכולת הלחימה הבלתי נגמרת".

סתיו הספיק לעבור מספר תכנים בשלב הבסיסי של קורס הטיס, וכאשר הגיע שלב הלימודים המעשיים, לא היה מאושר ממנו. על הטיסות סיפר בעיניים בורקות: "זה היה תענוג. ללבוש סרבל טיסה, לעלות למטוס, לבצע את בדיקות החירום, לטוס... במהלך הקורס הרגשתי פשוט בשמים, הייתי חוזר הביתה עם חיוך".

במאי 2004 אובחן סתיו כחולה במחלת סרטן הדם מסוג לימפומה. במשך כשנה נלחם במחלה בכל כוחותיו ועוצמותיו, בגבורה ובאצילות נפש. גם ברגעיו הקשים ביותר לא שכח את אהבתו לטיסה; לאורך כל ההתמודדות עם המחלה והטיפולים הקשים והמייסרים היה נחוש לחזור ולסיים את הקורס, אולם לא זכה לכך. ביום שישי, ג' באדר א' תשס"ה (11.2.2005), נפל סתיו בעת מילוי תפקידו והוא בן עשרים ושתיים. יומיים לאחר מותו נערכה לו הלוויה צבאית, בה בלטו מדי חיל האוויר. חבריו לקורס, שלא עזבו אותו לרגע בתקופת המחלה, הספידו אותו וירו לכבודו מטח כבוד. סתיו נטמן בבית-העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים. הותיר הורים, שני אחים ואחות. לאחר נפילתו הועלה לדרגת רב-סמל.